Лікування каріеса

Карієс зубів – поширене захворювання, від якого за даними статистики страждає 92% жителів України. Лише 8% населення може похвалитися здоровими зубами. Своєчасна діагностика і лікування карієсу в стоматології запобіжить передчасну втрату зубів. Щоб в будь-якому віці вживати улюблені страви і красиво посміхатися, потрібно відвідувати кабінет стоматолога не рідше одного разу на півроку.

Що таке карієс і чим він небезпечний?

Повільне руйнування твердих тканин зубного елемента називається карієсом. Патологія розвивається під дією хвороботворної мікрофлори. Бактерії активно розмножуються в зубному нальоті і вапняних відкладеннях, інакше іменованих камінням. Карієс зубів протікає поетапно від демінералізації ділянки емалі до утворення порожнини в дентині.

Якщо пустити процес на самоплив, хвороба поширюється вглиб, вражає тканини пульпи і періодонта. При значному руйнуванні натуральної коронки, врятувати власний зуб неможливо. У пацієнта залишається єдиний вихід – установка адекватної заміни: штучної коронки або зубопротезній конструкції.

Ціна на лікування карієсу набагато нижче, ніж вартість установки імпланта або зубного протеза. Невилікуваних каріозна поразка провокує вогнища запалення в яснах – пародонтит і гінгівіт, а також захворювання органів шлунково-кишкового тракту. У людини з потемнілими або випали зубами знижується самооцінка, починаються труднощі в особистому житті і кар’єрному просуванні.

Причини виникнення карієсу

Сприйнятливість до розвитку захворювання індивідуальна, залежить від анатомічної будови поверхні зуба, наявності природних проміжків між окремими елементами, насиченості емалі фтором, раціону харчування, хімічного складу слини та інших факторів. Хвороба викликають бактерії – кислотообразующие стрептококи. Особливого значення набуває гігієна порожнини рота, яка підтримує нормальний кислотно-лужний баланс. Для видалення карієсу недостатньо провести санацію ротової порожнини. Необхідно усунути вогнища каріозних поразок. Основні причини виникнення:

 • Зловживання продуктами, що містять цукор.
 • Слабка секреція слинних залоз.
 • Недолік кальцію і фосфору в організмі.
 • Генетична схильність.

Комплексне лікування карієсу зубів передбачає локалізацію каріозного процесу і виключення факторів, які провокують розвиток патології. Збалансоване харчування з низьким вмістом «швидких» вуглеводів сприяє збереженню здоров’я ротової порожнини. Експерти рекомендують включати в раціон свіжі овочі, фрукти, рибу, яйця, горіхи, тверді сири та інші продукти, багаті кальцієм. Регулярне відвідування кабінету лікаря гігієніста – превентивний захід, яка запобігатиме поширенню каріозної інфекції. Набагато простіше почистити зуби від нальоту і прибрати зубний камінь, ніж вилікувати глибокий карієс або пульпіт.

Види і стадії розвитку карієсу

Методи лікування карієсу зубів вибирають в залежності від ступеня ураження емалі та дентину. Розрізняють декілька стадій протікання захворювання:

 • Карієс у вигляді плями – темного старого або прозорого ділянки на емалі, який свідчить про демінералізації поверхневих твердих тканин.
 • Поверхневий карієс. Характеризується шорсткою на дотик структурою емалі в зоні ураження. Осередок локалізується в емалевому шарі. Підвищується чутливість емалі при контакті з гарячою, холодною, кислої, солодкої їжею і напоями.
 • Середній карієс. Інфекція проникає глибше емалевого шару – в дентин. В коронці утвориться поглиблення. Попадання усередину порожнини залишків їжі викликає сильні болі.
 • Глибокий карієс. Вогнище інфекції поширюється в глибокі шари дентину, досягаючи пульповой камери. Якщо не лікувати, пацієнту загрожує пульпіт.

Щоб підібрати метод терапії, лікар проводить візуальний огляд і при необхідності діагностичне обстеження. Захворювання в стадії плями виявляється за допомогою метиленового синього – спеціальної речовини, яка після нанесення на емаль забарвлює демінералізовану зони. Рентгенографія призначається у випадках сильного руйнування натуральної коронки і вторинного карієсу, коли патологія утворилася під пломбою. Рентгенограма показує ступінь руйнування дентину на різних ділянках.

Методи лікування карієсу

Ціна на лікування карієсу залежить від обраного методу. Терапія на стадії плями полягає в реминерализации тканин. Доцільно проводити фторування. У числі передових методик – технологія лікування карієсу в стоматології фотоIcon, яка результативно бореться з поверхневим карієсом. На відміну від звичайного способу терапії лікар не використовує бормашину. Мікроінвазивний втручання не вимагає препарування (розтину) тканин.

Зона ураження обробляється полімерним гелем з підвищеною плинністю, який проникає вглиб емалі. Синтетичні смоли, що містяться в гелі, блокують шляхи поширення каріозної інфекції. Загальне лікування карієсу на середній і глибокій стадії передбачає механічне видалення розм’якшеного дентину, дезінфекцію, заповнення порожнини композитними пломбувальними матеріалами. Технології, які використовуються при лікуванні:

 • Озонотерапія. При лікуванні середнього і глибокого карієсу застосовується для дезінфекції порожнини.
 • Повітряно-абразивна обробка. Каріозна порожнина обробляється потоком з повітря і дрібнодисперсних частинок. Малоінвазивний недорогий метод дозволяє обходитися без бормашини.
 • Застосування лазера. Лазерна установка замінює бормашину. Основні переваги використання – антисептичний ефект в ході видалення уражених тканин, щадне вплив на зуб. Завдяки високій точності і можливості коригування напрямку променя здорові тканини не зачіпаються.

Лікарські маніпуляції виконуються під місцевою анестезією, що повністю позбавляє пацієнта від больових і дискомфортних відчуттів. Щоб дізнатися, скільки коштує видалення карієсу, потрібно записатися на прийом до стоматолога клініки «Естет-Центр». Програма терапії підбирається індивідуально з урахуванням особливостей клінічного випадку і побажань пацієнта.

Особливості лікування карієсу

Якщо дно каріозної порожнини стикається з пульповой камерою, лікар після очищення поглиблення від м’якого дентину і обробки антисептичними складами встановлює лікувальні і ізолюючі прокладки. Лікувальні прокладки містять гідроксид кальцію. Препарат нормалізує кровообіг в області пульпи і провокує активне формування замісного дентину.

Ізолюючі прокладки зменшують подразнюючу дію полімерних композитів на пульпу. Для лікування передніх зубів в клініці «Естет-Центр» застосовуються пломбувальні матеріали з поліпшеними естетичними властивостями: фотополімерні пломби «Valux», «Spectrum», «Estet – X», «Filtek Supreme XT» виробництва США. Шліфування і полірування встановленої пломби роблять її невидимою на тлі природного емалі і оточуючих зубів.

Профілактика карієсу

Профілактика захворювання включає роботу по двох напрямках: усунення чинників, що провокують карієс, і підвищення опірності тканин зуба до дії патогенних бактерій. Ризик розвитку карієсу суттєво знижується у людини, який щодня чистить зуби вдома, їсть мало солодкого, регулярно приходить до стоматолога на гігієнічну чистку і профілактичний огляд. Експерти рекомендують застосовувати фтор зубні пасти, користуватися зубною ниткою і ополіскувачі з антимікробним і антисептичну дію.

Лікування карієсу в стоматології «Естет-Центр»

Лікарі клініки «Естет-Центр» запрошують на огляд та лікування захворювань порожнини рота. Стоматологія знаходиться в центральному кварталі Харкова, куди зручно доїхати на особистому автомобілі або громадському транспорті з будь-якої точки міста. Ми лікуємо зуби якісно, використовуючи ефективні технології і дотримуючись вимог протоколу.