Як правильно чистити зуби

Техніка чищення зубів
Метою проведення домашньої гігієни порожнини рота є щоденне хімічне (за допомогою зубної пасти і ополіскувача) і механічне (за допомогою зубних щіток, йоржиків, флосів) видалення зубного нальоту. Дуже важливим в щоденному догляді за зубами і порожниною рота є правильна техніка чищення зубів і правильний підбір засобів для чищення. В даний час доглядати за зубами особливо актуально, тому що погана екологія призводить до збільшення захворювань карієсом, а платні медичні послуги можуть привести до великих фінансових витрат.

Рекомендації стоматологів по щоденному догляду за порожниною рота наступні:
– чистка поверхні зубів щіткою;
– для того, щоб ефективно очистити зуби, необхідно не менше 3 хвилин;
– руху щітки при чищенні зубів повинні бути горизонтальними, вертикальними, круговими і підмітати;
– крім ріжучого краю і жувальної поверхні зубів очищати необхідно мовні і піднебінні їх поверхні;
– треба проводити очищення не тільки зубів, але і язика, ясен, пришийковій ділянці зубів;
– обов’язково чистити зуби після їжі (сніданку та вечері).

Правильно підбирати зубні щітки за розміром і за ступенем жорсткості щетини. У цьому може допомогти лікар-стоматолог.

Клінічно доведено, що електрична зубна щітка чистить краще звичайною ручною щітки. Причина цього те, що більшість з нас зазвичай поспішають, коли користуються зубною щіткою і не витрачають на цю процедуру рекомендовані від 2 до 5 хвилин. У той же час, користуючись електричною зубною щіткою, люди витрачають на чистку як мінімум 2 хвилини. Інша причина, по якій електричні зубні щітки перевершують звичайні, це їх здатність підтримувати постійний рівень руху щетинок, що зменшує знос тканин зуба і роздратування ясен. Найчастіше стоматологи відзначають зони підвищеної стертості у пацієнтів з-за зайвого тиску щіткою при чищенні в цій області і нерівномірності доданих до різних ділянок зубних рядів зусиль. Цей негативний ефект зведений до мінімуму при використанні електричної зубної щітки. Недавні дослідження, проведені на базі Стоматологічної Школи Університету Буффало також підтвердили, що електричні зубні щітки більш ефективні в зниженні рівня бактерій зубного нальоту, викликають захворювання ясен. Дослідження проводилися в двох контрольних групах і та, що використовувала електричні зубні щітки показала більш високий рівень оральної гігієни.

З усього цього можна зробити висновок, що дійсно електричні зубні щітки істотно знижують рівень зубного нальоту і сприяють кращій гігієні. Проте, як і при використанні звичайних зубних щіток, необхідно змінювати їх чистять головки як мінімум раз в 3 місяці. Дотримуватися термінів використання зубної щітки. Після 2-х-3-х місячного використання, щітки підлягають заміні на нові. Дуже зручна для визначення термінів використання цветокодірованная щітка: знебарвлення половини смужки на її щетині означає, що щітка вимагає заміни.

Чистка міжзубних просторів.
Для міжзубних просторів треба використовувати інтердентальні засоби гігієни порожнини рота (флосів) після кожного прийому їжі треба з обов’язковим дотриманням методики їх використання. Недотримання методики може призвести до травмування ясен, появи їх хворобливості і кровоточивості. Великі міжзубні проміжки зручніше очищати за допомогою йоржиків, які по ефективності перевершують чистку флоссами.

Полоскання.
Полоскання після чистки зубів щіткою або зубною ниткою позбавляє від бактерій і залишків їжі. Найчастіше застосовується для цих цілей антибактеріальний засіб – хлоргексидин, який вбиває бактерії, що поширюються в порожнині рота і дає додатковий захист.

Лікувальні та лікувально-профілактичні зубні пасти

Залежно від складу, зубні пасти можуть бути не тільки гігієнічні, але і лікувально-профілактичні, а також лікувальні. Відмінність лікувальних від лікувально-профілактичних паст полягає в різній силі їх впливів. Якщо лікувально-профілактичної зубною пастою можна користуватися самостійно, то лікувальної зубною пастою – тільки за рекомендацією стоматолога.

Лікувальні та лікувально-профілактичні зубні пасти, крім очищаючого дії, припиняють кровоточивість ясен, знімають їх запалення, покращують обмінні процеси в тканинах пародонта і слизової оболонки порожнини рота. Цей тип зубних паст призначений для профілактики і лікування таких захворювань як гінгівіт, пародонтит, стоматит. До речовин, які мають лікувально-профілактичну дію в таких зубних пастах є- лактат алюмінію, фториди, екстракти лікарських трав, ферменти, прополіс, хлоргексидин, триклозан, гексідін, метронідазол, мікроелементи, мінеральні солі, ферменти, вітаміни. Зубні пасти, які містять пірофосфати або з’єднання цинку, допоможуть уповільнити процес утворення зубного каменю.

Якщо зуби мають підвищену чутливість, то з цим можна боротися за допомогою зубних паст, в своєму складі мають хлорид стронцію, нітрат калію, цитрат калію. Основного борцем з карієсом є фтор. Але в зв’язку з тим, що деякі сполуки фтору токсичні, їх зміст в зубній пасті суворо обмежується. Крім того, перенасичення організму фтором може призвести до флюорозу – появі жовтих плям на зубах.

Існують обмеження і для утримання в зубних пастах агресивних антибактеріальних компонентів (триклозан) або активних відбілюючих засобів (перекис карбаміду), а їх абразивність повинна складати за шкалою RDA в середньому 70-80 одиниць.

Лікувальними і лікувально-профілактичними зубними пастами не можна користуватися постійно. При тривалому використанні містяться в них речовини порушують мікрофлору ротової порожнини, вбиваючи не тільки шкідливі, але і корисні бактерії. Крім того, збудники захворювань, звикнувши до антибактеріальних компонентів, можуть перестати на них реагувати.