Лікування пульпіту зубів: симптоми, діагностика та методи

Лікування пульпіту: основні методи

Пульпіт розвивається внаслідок запальних процесів всередині пульпової камери. Вміст пульповой камери – пухка, м’яка субстанція, що складається з сполучної тканини, нервів, кровоносних судин, проток лімфи. Через кровоносні судини пульпи до твердих тканин зуба надходять поживні речовини.

Лікування пульпіту майже завжди супроводжується видаленням вмісту пульповой камери, що означає припинення доступу поживних речовин до зуба. Хороший лікар в першу чергу запропонує методи, які дозволяють зберігати пульпу, забезпечуючи життєздатність живлять кровоносних судин і нервів.

Причини появи пульпіту зубів

Патологія зазвичай розвивається на тлі повільно прогресуючого карієсу. Рідше, як ускладнення після оперативного втручання в області пародонта, некоректного лікування карієсу (запальний процес триває під пломбою), неправильної обточування коронки перед установкою зубопротезній конструкції.
розвиток пульпіту
Причина запалення – інфекція. Збудники (стрептококи, стафілококи) проникають всередину пульповой камери, провокуючи інфекційне ураження тканин. Якщо хворобу не лікувати, можливі наслідки:

Втрата зуба. У разі сильного руйнування коронкової частини на тлі гострих запальних процесів в періодонті, єдиний метод лікування пульпіту – видалення зуба.
Поширення інфекції (сепсис) в ротовій порожнині і по всьому організму з током крові і лімфи.
Загострення соматичних захворювань, що протікають в хронічній формі – пієлонефриту, поліартриту, ревматизму.
Травматична форма пульпіту виникає внаслідок механічного пошкодження коронкової частини зуба з подальшим попаданням інфекційних збудників в пульпу. У дорослих людей похилого віку в тканинах пульпи відбуваються дегенеративні зміни – атеросклеротичнеураження кровоносних судин, кальціфіцірованіе нервових закінчень.

Лікування пульпіту в цих випадках триває довше і протікає складніше. Ефективність лікування гострого або хронічного пульпіту залежить від стану періодонта, морфологічної будови зуба і кореневої системи, супутніх захворювань, які зачіпають тканини пародонту.

Види пульпіту зубів

Пульпіт протікає в хронічній або гострій формі. У першому випадку пацієнта турбують помірні болі пульсуючого характеру, підвищена чутливість зуба до зміни температури. При мляво поточної патології нерідко симптоматики не виразна, може не проявлятися тривалий час.

Захворювання в гострій формі супроводжується нападами сильного болю, яка важко піддається купированию знеболюючими препаратами. Може з’явитися гнійнийексудат мимоволі або при натисканні на область ясен, сильні иррадиирующие болю, що поширюються по гілках трійчастого лицьового нерва. Лікування гострого та хронічного пульпіту здійснюється однаковими способами.

Діагностика пульпіту

Захворювання виявляється в ході візуального огляду. Лікар бачить каріозну порожнину, заповнену розм’якшеним дентином. Перш ніж почати лікування пульпіту лікар призначає рентгенографічне дослідження. На рентгенівському знімку спостерігається близьке чи сполучається розташування вогнища каріозного поразки і порожнини зуба.

Методики лікування пульпіту

Вартість лікування пульпіту залежить від обраної методики, характеру ураження і перебігу захворювання, кількості і форми коренів. Зазвичай маніпуляції проводяться під місцевою анестезією. Недорогий і ефективний спосіб лікування пульпіту практикується протягом десятків років. Порядок процедури:

  • Очищення коронкової частини зуба від уражених, відмерлих ділянок тканини.
  • Видалення вмісту пульповой камери в коронкової частини і кореневих каналах.
  • Обробка утворилася порожнини антисептичними розчинами, установка лікувальних прокладок.
  • Установка штифтів (якщо коронка сильно зруйнована для зміцнення конструкції).
  • Пломбування каналів і каріозної порожнини.

Перед будь-якими маніпуляціями в порожнині рота лікар проводить санацію, гігієнічну чистку зубів з метою запобігання ускладнень і поширення інфекції. Інші методи лікування пульпіту:

  • Консервативний. Зусилля лікаря спрямовані на відновлення природної структури і функцій (захисною, трофічної, пластичної) пульпи. Проводиться дітям і дорослим пацієнтам у віці до 30 років на початкових стадіях пульпіту, що протікає в гострій формі без ознак періодонтиту (за результатами рентгенівських знімків). Після очищення каріозної порожнини в натуральній коронки, поверхню обробляють лікарськими складами, встановлюють тимчасову пломбу, призначають прийом антибактеріальних, протизапальних, кортикостероїдних, ферментних, вітамінних, що містять кальцій, препаратів. Після відновлення пульпи тимчасову пломбу замінюють постійної, перевіривши життєздатність пульпи за допомогою термометрії, електродіагностики.
  • Ампутаційний. Вітальна, девітальная ампутація. Передбачає часткове видалення вмісту пульповой камери в коронкової частини зі збереженням пульповой кукси (коренева пульпа) без очищення і пломбування зубних каналів.
  • Екстірпаціонний. Виконується повне видалення тканин всередині пульпової камери з подальшим очищенням і пломбуванням каналів.
    Лікування пульпіту трехканального зуба відрізняється особливостями через анатомічної форми зубного елемента з трьома країнами. Зазвичай процедура триває довше, тому що лікарю потрібно очистити і запломбувати кожен кореневий канал.

У добре обладнаних клініках для лікування пульпіту використовують лазер, що істотно знижує ризик виникнення ускладнень і скорочує період відновлення після процедури. Вплив лазерного променя дає протизапальний і коагулюючий ефект. В результаті процедура проходить з мінімальними втратами крові. Регенерація тканин після втручання відбувається швидше.

Особливості лікування пульпіту у дітей

Лікування пульпіту постійних зубів у дитячому віці ускладнене через особливості анатомічної будови, фізіологічних процесів і поведінкових факторів. Важливо допомогти дитині подолати страх перед лікарськими маніпуляціями в ротовій порожнині.

Лікування пульпіту молочних зубів проводиться, щоб попередити поширення інфекції в тканини періодонта і пародонту. Своєчасне лікування пульпіту молочних зубів у дітей сприяє нормальному росту і розвитку постійних зубів, формування правильного прикусу і красивої посмішки.

Що робити, якщо болить зуб після лікування пульпіту?

Нерідко пацієнт відчуває біль в області зуба і навколишніх тканин після лікування пульпіту. Якщо процедура проведена правильно, дискомфортні відчуття носять затухаючий, тимчасовий характер, пов’язані з травматичним впливом на тканини. Якщо вилікуваний зуб болить довше 7 днів, потрібно записатися на прийом до лікаря для контролю якості терапії і запобігання розвитку періодонтиту.

 

Профілактика пульпіту в стоматології «Естет-Центр»

Своєчасне звернення до лікаря стоматології «Естет-Центр» допоможе уникнути втрати зуба і ускладнень після лікування пульпіту. Якщо людина не рідше 1 разу на 6-12 місяців приходить на профілактичний огляд, ризик розвитку патології стає мінімальним. Найчастіше пульпіт з’являється як наслідок невилікуваного вогнища каріозного ураження. Простіше, дешевше і корисніше для здоров’я вилікувати карієс на ранній стадії, ніж допускати його прогресування і незворотні деструктивні зміни в тканинах зуба.