До твердих зубним відкладів відносять зубний камінь – мінералізовані відкладення на поверхні зуба. Зубний камінь утворюється з м’якого зубного нальоту, невидаленого своєчасно який просочується вапняними солями і перетворюється на твердий зубний камінь. На образовавщейся твердої поверхні закріплюється зубна бляшка і процес повторюється. Таким чином такий вид відкладень постійно збільшується. Поступово відтісняючи ясна, зубний камінь викликає її подразнення і як наслідок – кровоточивість ясен. У запущених випадках дана ситуація може привести до гінгівіту
Зубні відкладення є однією з причин розвитку захворювань ясен (гінгівіту, пародонтиту), а так же захворювань зубів. Продукти життєдіяльності колоній бактерій складових зубний наліт надають подразнюючу дію на ясна і емаль зуба, що сприяє хронічного запального процесу в порожнині рота.
Що провокує появу зубних відкладень?
Список факторів, що сприяють утворенню зубного каменю досить великий – це і підвищене слиновиділення, зміна складу слини, порушення обмінних процесів в організмі, куріння, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, тривалим застосуванням специфічних лікарських засобів і звичайно ж недостатня увага за гігієною зубів.
У зв’язку з тим, що наші зуби мають мало гладку поверхню і важкодоступні місця, які важко очистити звичайною щіткою, наліт може з’явитися навіть у тих людей, які постійно стежать за своїми зубами.
Зняття зубних відкладень є процедурою не тільки косметичної, а й профілактичної, що має на меті запобігти подальшому руйнуванню зубів і ясен.
Симптоми наявності відкладень на зубах:
Визначити наявність зубних відкладень дуже просто – часто наліт можна побачити просто в дзеркалі при огляді зубів, зубний камінь найчастіше утворюється на нижніх зубах, з внутрішньої сторони. На дотик він шероховатий. Крім того, в деяких аптеках можна знайти спеціальні пасти, розчини або жувальні таблетки при використанні яких зубний наліт тимчасово забарвиться в яскравий колір. Найпростіший спосіб зайти на безкоштовну консультацію-огляд в нашу клініку і лікар-стоматолог розповість вам про наявність чи відсутність зубних відкладень.
Способи видалення зубного каменю:
Спочатку, якщо це необхідно, вам запропонують зробити анестезію. Потім, стоматолог зніме зубні відкладення за допомогою ультразвукового скелер і апарату air flow. Після цього заполірує зуби за допомогою полірувальних голівок і щіток. Це необхідно для того, що б зробити поверхню ваших зубів максимально гладкою. Мікроорганізмам важче прикріплятися до відполірованої поверхні, вони будуть просто ковзати по ній.
Існує два основних способи зняття зубних відкладень:
- Механічний.
- Апаратний.
Механічна чистка зубів – в минулому видалення зубних відкладень в стоматологічних клініках проводилася тільки механічним шляхом, за допомогою спеціальних гачків. Така процедура була досить тривалою, болючою і травматичною. В даний час механічне чищення застосовується лише в рідкісних випадках як доповнення до апаратної чищення.
Апаратна чистка зубів в даний момент представлена в нашій клініці в двох видах:
Професійне чищення зубів ультразвуком – ультразвуковий скелер має на кінці такої ж «гачок» як і на інструменті для механічного чищення. Однак, саме вплив на зубний камінь виробляється з великою частотою мікро-рухів (мікровібрацій). Крім того, під час роботи апарату проводиться зрошення зуба водою, що полегшує зняття нальоту і захищає зуб від перегріву, що істотно знижує неприємні відчуття. Хворобливі відчуття при ультразвукової чищення зубів можуть виникнути при знятті підясневих відкладень. Це пов’язано з тим, що коренева частина зуба більш чутлива. У цих випадках лікар може запропонувати провести процедуру під місцевою анестезією.
Професійне чищення зубів апаратом air flow – в апараті air flow застосовується аерозольна струмінь, яка під високим тиском направляється на місце скупчення нальоту. Сама аерозоль складається з дрібнодисперсного суспензії частинок води і соди. Сода будучи абразивом, счищает зубний наліт, а вода змиває його залишки. Цей метод особливо гарний для курців і кавоманів. Струменем аерозолю віддаляється темний наліт від сигарет, чаю, кави. Зуби стають світлішими на 1-2 тони, завдяки чому люди часто вважають систему air flow відбілюванням.
Всі вище перераховані методи можуть використовуватися окремо, а також можуть комбінуватися один з одним за показаннями.
Профілактика зубних відкладень:
Найкращою профілактикою є якісне дотримання гігієни ротової порожнини (2х разова чистка зубів хорошою зубною пастою, обов’язкове використання зубної нитки, використання спеціальних обполіскувати розчинів після чистки), виключення паління, забезпечення правильного харчування, багатого на вітаміни. Крім того важливо включити в раціон сирі овочі і фрукти, які в процесі пережовування очищають зуби від нальоту. Також важлива підтримка зубів у здоровому стані (наявність каріозних поразок провокує утворення зубних відкладень). Професійне чищення зубів (зняття зубного каменю) раз в 6 місяців попередить захворювання зубів.
Професійна гігієна це процедура, яка давно стала нормою в стоматологічній практиці.