Лікування періодонтиту: основні способи
Періодонтит – захворювання, яке характеризується паталогічна процесами, що відбуваються в навколишніх зуб тканинах. Хвороба в гострій формі розвивається під впливом патогенної мікрофлори. Поширені збудники – стафілококи, стрептококи, пневмококи. Інфекція проникає вглиб через зубодесневой кишеню або каріозну порожнину в коронці.
Часто патологія є ускладненням карієсу і пульпіту. Інфекційна поразка провокує появу вогнищ запалення в області кореня і навколишньої сполучної тканини – періодонта. Якщо лікування періодонтиту не проводиться, хвороба переходить в хронічну форму. Загострення настає внаслідок провокуючих чинників – стреси, переохолодження, травматичне пошкодження зуба.
Причини появи періодонтиту
У більшості випадків причина патології – невилікуваний пульпіт, який в свою чергу розвивається як ускладнення карієсу. Для багатьох людей характерна звичка – не звертати уваги на помірну зубний біль. Усунути больовий синдром можна за допомогою знеболюючих ліків, чого не скажеш про запальний процес, який переходить в хронічну стадію перебігу.
Основні симптоми періодонтиту
Захворювання в хронічній формі протікає з малопомітними, невираженими симптомами. Пацієнта турбують помірні болі, неприємні відчуття при жуванні, почуття розпирання в області ясен. Млява, хронічна патологія не доставляє людині істотного дискомфорту, але загрожує серйозними ускладненнями. При найменшому провокуючому чиннику відбувається сплеск мікробної активності з прогресуванням запального процесу. Варто серйозно задуматися про необхідність лікування періодонтиту, якщо з’явилися явні симптоми:
- Біль ниючого характеру. У разі гнійного запального процесу біль стає інтенсивної і пульсуючої.
- Посилення хворобливих відчуттів при збільшенні механічного навантаження на уражений зуб.
- Набряк ясен і щоки з боку хворого зуба.
- Помірна рухливість зубного елемента, викликана поразкою пародонту.
- Збільшення розмірів локальних лімфатичних вузлів – підщелепних.
- Погіршення загального стану. Інфекційне ураження, що протікає в гострій формі, викликає слабкість, надмірну втомлюваність, підвищення температури тіла, порушення сну. Пацієнт не може пережовувати їжу через сильні нападів болю.
Прогресування патології призводить до ураження тканин ясен. Розвиток інфекції провокує гіперемію (почервоніння), припухлість ясен, виділення гнійного ексудату при натисканні. Своєчасне лікування періодонтиту допоможе зберегти природні зуби, позбавить від болю і дискомфорту.
Діагностика періодонтиту зубів
Діагностика захворювання включає візуальний огляд лікаря і рентгенографічне дослідження. На рентгенівському знімку чітко видно вогнище ураження, який розташовується в прикореневій області. На підставі отриманих даних фахівець розробляє програму лікування періодонтиту.
Лікування періодонтиту зубів
Сучасні принципи лікування періодонтиту припускають використання консервативних і хірургічних методів. У будь-якому випадку обов’язкова попередня процедура – санація ротової порожнини (видалення зубного каменю, гігієнічна чистка зубів).
Лікування періодонтиту проводиться в кілька етапів:
- Розтин пульпи, очищення каналів, створення умов для відтоку гною.
- Очищення кореневих каналів від відмерлих, пошкоджених ділянок тканини.
- Обробка ділянок зуба антисептичними розчинами.
- Вибір тривалості пломби.
- Прийом антибактеріальних, протизапальних препаратів.
- Установка постійної пломби. Виконується через 1-2 тижні медикаментозної терапії, якщо на контрольному знімку не виявлено вогнища інфекції.
- Фізіотерапія. Фізіопроцедури (ультрафонофорез, СВЧ-терапія, магнітотерапія, лазеротерапія, електрофорез) сприяють усуненню наслідків інфекційного ураження і відновлення тканин.
В ході лікування періодонтиту застосовують препарати, які стимулюють процеси регенерації тканин періодонта. Курс терапії може тривати кілька тижнів. Хірургічне лікування періодонтиту показано, коли пошкоджені в результаті деструктивних процесів тканини неможливо відновити. Хірургічне втручання включає процедури:
- Резекція кореневої верхівки. Видалення анатомічної верхівки кореня – найбільш віддаленого від коронковой, оклюзійної частини елемента зуба.
- Реплантація. Видалення зуба з метою ліквідації вогнища інфекційного ураження з подальшим впровадженням його в альвеолу на колишнє місце.
- Цистотомія, цистектомія. Зубозберігаючі операції, в ході яких видаляється пошкоджена частина кореня.
Принцип вибору виду операції будується на пріоритетності безпечних методів, які доставляють пацієнтові мінімум дискомфортних відчуттів. Використання лазера в ході оперативного втручання дозволяє досягати високої точності різу і найменшого травматизму навколишніх тканин. Вплив лазерним променем забезпечує додатковий антибактеріальний і коагулюючий ефект.
В результаті зменшується ризик виникнення кровотеч і розвитку вторинних інфекцій. Відгуки пацієнтів підтверджують, після хірургічного лікування лазером рідко виникають ускладнення, а період загоєння і реабілітації значно скорочується. Єдиний мінус – досить висока вартість процедури.
Лікування запалення кореня зуба в дитячому віці відрізняється особливостями. Тактика лікування періодонтиту молочних зубів зазвичай зводиться до їх видалення. Процедура видалення показана у випадках:
- Періодонтит в області молочного зуба загрожує нормальному розвитку прилеглого постійного.
- Коріння молочного зуба відрізняються аномальної формою, що ускладнює або робить неможливим лікування періодонтиту.
- Настав термін природної заміни молочного зуба.
Коли мова заходить про лікування періодонтитів постійних зубів лікар докладає максимальних зусиль, щоб зберегти натуральний елемент зубного ряду.
Чим загрожує невилікуваний періодонтит?
Один із наслідків періодонтиту, викликаного без коректного лікування – втрата здорових зубів в результаті пошкодження тканин періодонта, що утримують зубний елемент в альвеолі. Через хворобу в роті можуть утворюватися гранульоми і свищі. Інші наслідки – абсцеси, сепсис, поширення інфекції в ротовій порожнині і в організмі в цілому.
Осередок запалення знаходиться в зоні з розгалуженою мережею кровоносних судин і лімфатичних проток. Збудник проникає в органи і системи через шляху кровотоку і лімфотоку. Загострення виникають на тлі зниження імунітету, порушення відтоку гною із зони інфекційного вогнища. Серйозні ускладнення періодонтит без лікування викликає у дітей і дорослих:
- Порушення прикусу.
- Загострення хронічних соматичних захворювань – ангіни, ревматизму, поліартриту, пієлонефриту, патологій шлунково-кишкового тракту.
- Розвиток периостита (запалення окістя, більше відоме як «флюс»), остеомієліту (запалення кісткової тканини).
Щоб не допустити подібних наслідків, краще своєчасно звертатися до лікаря, який підбере метод лікування періодонтиту. З метою профілактики утворення патології рекомендується підтримувати гігієну порожнини рота і двічі в рік записуватися на профілактичний огляд до стоматолога.
Переваги лікування періодонтиту в стоматології «Естет-Центр»
Стоматологія «Естет-Центр» запрошує на обстеження порожнини рота і лікування періодонтиту. Лікарі використовують обладнання провідних марок, ефективні і безпечні методи лікування періодонтиту. Доступні ціни, зручні способи оплати, знижки, регулярні акції допоможуть зберегти здоров’я і красу зубів без шкоди для сімейного бюджету. Перша консультація – безкоштовно.